2013-10 // SAYI 038

Dünya ölçeğindeki projeler Türkiye’ye olan ilgiyi artırıyor


Türkiye gayrimenkul sektörünün yurtdışında tanıtımına ve ülkemizin uluslararası arenada hak ettiği yeri bulmasına destek olmak amacıyla Cityscape Fuarı’na katılan GYODER, CITYSCAPE GLOBAL 2013 zirvesi kapsamında düzenlediği panelde yabancıların yoğun ilgisiyle karşılaştı. GYODER Başkan Yardımcısı Özlem Gökçe’nin moderatörlüğünü yaptığı “Türkiye’de büyüyen gayrimenkul yatırımları ve yabancı yatırımcılarının ilgisi” konulu panele Emaar Türkiye CEO’su Ozan Balaban, Aerium Başkanı Anthony Mehran Khoi ve BIOCITY’nin Finanstan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Elie HADDAD panelist olarak katıldı.

Yaşayan Mirasımız “Selçuklu”,Geleneksel Türk El Sanatları Sergisi


Modern dünyanın hızlı değişim sürecinde kaybolmaya yüz tutmuş olan Geleneksel Türk El Sanatlarını tanıtmak, bu sanatlara olan ilgiyi canlı tutmak ve gelecek kuşaklara aktarılmasına vesile olmak amacıyla, İnsan ve Medeniyet Hareketi-Sanat Merkezi tarafından organize edilen ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı sponsorluğunda Yaşayan Mirasımız “Selçuklu” Sergisi 24 Ekim – 3 Kasım 2013 tarihleri arasında gerçekleştiriliyor. İnsan ve Medeniyet Hareketi Genel Merkezi Bahariye Mevlevihanesi’nde düzenlenecek ve açılışı İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Sn.Kadir TOPBAŞ tarafından yapılacak olan sergide; Hüsn-i Hat, Tezhip, Çini, Ciltçilik, Katı’, Minyatür, Ebru, Ahşap Oymacılığı, Kalemişi ve Mozaik sanat dallarında..

İstanbul Üçüncü Köprüye Evet dedi


Türkiye’nin ‘lojistik’ temalı ilk yükseköğretim kurumu olan Beykoz Lojistik Meslek Yüksekokulu’nun, ‘Üçüncü köprü trafik sorununa çözüm olur mu?’ temasına yönelik yaptığı araştırma sonuçlandı. Ankete katılanların yüzde 68’i “Üçüncü köprü trafik sorununa çözüm olur mu?” sorusuna “Evet” cevabını verirken yüzde 32’si “Hayır” dedi. Beykoz Lojistik MYO Lojistik Uygulamaları ve Araştırma Merkezi tarafından, Bülent Tanla danışmanlığında ve Prof. Dr. Okan Tuna koordinatörlüğünde ‘Üçüncü köprü trafik sorununa çözüm olur mu?’ algı anketi yapıldı. 26 Ağustos-3 Eylül 2013 tarihlerinde, tüm İstanbul’u temsil eden bir örneklem ile 39 ilçe merkezinde toplam 1200 kişi ile yüz yüze görüşülerek gerçekleştirilen çalışmada katılımcıla..

Topbaş’tan dar gelirliye konut müjdesi


KİPTAŞ’ın Vaditepe Bahçeşehir’ projesinin tanıtımını yapan Başkan Kadir Topbaş, dar gelirli vatandaşlara yönelik olarak Asya ve Avrupa yakasında kira öder gibi ev sahibi olunabilecek iki büyük konut projesi başlatacaklarını müjdeledi. İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Kadir Topbaş, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin Şirketlerinden KİPTAŞ’ın 4 bin konutluk ‘Vaditepe Bahçeşehir’ projesinin tanıtımına katıldı. Başakşehir Belediye Başkanı Mevlüt Vural, KİPTAŞ Genel Müdürü İsmet Yıldırım ile İBB Bürokratlarının katılımıyla gerçekleşen törende konuşan Başkan Kadir Topbaş, vatandaşlara sosyal konut müjdesi verdi.

Kentsel Dönüşüme 500 Milyon Lira Harcandı


Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, kentsel dönüşüm için şimdiye kadar özel hesapta 650 milyon lira toplandığını, 2B´den ise 100 milyon lira geldiğini belirterek, "Vatandaşlara verilen kira yardımı, kredi desteği ve nakliyeyle birlikte paranın 500 milyon lirası harcandı" dedi. Bakan Bayraktar, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan´ın 5 Ekim 2012´de İstanbul Esenler´den uygulamasını başlattığı kentsel dönüşümün birinci yılını değerlendirdi.

Demokratikleşme Hamlesi Yeni Anayasa ile Desteklenmelidir


Türkiye’nin en büyük iş dünyası örgütü olan Türk Girişim ve İş Dünyası Konfederasyonu (TÜRKONFED) Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Onatça Demokratikleşme Paketi ile ilgili ‘Açıklanan paket Türkiye demokrasisi adına önemli bir kavşağın daha geçilmesi anlamına gelmektedir. Önemli olan paketin Türkiye’deki kutuplaşmayı sona erdirmesi, sosyal ve ekonomik reformların tetikleyicisi olmasıdır. Böylece, hukuk zemininde ilgili reformların kısa sürede yapılarak barış ve huzur ortamının tesis edildiği bir Türkiye, gelişmiş demokrasi kulvarına girecek ve orta gelir tuzağından kurtularak zengin ülkeler seviyesine doğru yol alacaktır’ açıklamalarında bulundu. “Bu adımın yeni bir anayasa ile desteklenmesini öngörüyoruz” diye ekledi..

11.800 Ton Seraoxicoat Kullanıldı


Seranit Yapı Grubu, bu yıl içerisinde geliştirdiği dünyanın ilk ve tek ekolojik sıvası Seraoxicoat ile yine bir ‘ilk’i gerçekleştirdi. Bayraktar & Gürsoy Yatırım ve Yönetim Ortaklığı’nın İstanbul Gaziosmanpaşa’da, tarihi dokusu, eşsiz su kanalları ve mimari estetiğiyle Venedik’in bir benzerini hayata geçirdiği Via Port Venezia konut projesinde yaklaşık 11 bin 800 tonluk Seraoxicoat kullanıldı. Bu oran, tek bir inşaat projesinde kullanılan en yüksek tonajlı ürün olmasıyla da fark yarattı. Konuya ilişkin bir açıklama yapan Seranit Yapı Grubu İcra Kurulu Başkan Yardımcısı Ece Ceylan Baba: “Tamamen doğal malzemelerin karışımıyla bu yıl içerisinde ürettiğimiz Seraoxicoat’u sağlıklı ve çevreci özellikleriyle inşaat sekt..

Copyright © İnşaat Trendy Dergisi
Üyelikten Ayrıl